THE ALPINIST - DAĞCI

İzlemek için tıkla!


Netlix

Alternatif site

10 Eylül 2021 tarihinde sinemaseverlerin beğenisine sunulan The Alpinist, sıradışı bir solo dağcı olan Marc-André Leclerc hayatını konu alıyor. İlgi odağı olmayı pek sevmeyen, tırmanışlarını tek başına gerçekleştirilen Leclerc; Patagonya’da yapacağı bir tırmanışta imkansızı gerçekleştirmek için tarihi bir maceraya girişecektir. Yönetmenliğini Peter Mortimer ve Nick Rosen’in yaptığı bu keyifli belgesel, IMDB’den de tam 8.0 gibi son derece başarılı bir puan almayı başarıyor. 4k formattaki filmin oyuncu kadrosunda ise Marc-André Leclerc, Brette Harrington, Peter Mortimer, Alex Honnold ve Reinhold Messner gibi isimler bulunuyor.

23 yaşında özgür ruhlu Kanadalı bir genç olan Marc-André Leclerc, hayatını ilgi odağı olmaktan tamamen uzakta; tek başına sürdürmektedir. Tırmanışlarını tek başına yapan, hayatını tek başına yaşayan ve ilgiden hiç hoşlanmayan Marc-André Leclerc, tüm bunları yaparken tarihteki en cesur solo tırmanışları da yapmaktan bir an bile vazgeçmiyor. 

Tüm bunlara rağmen hiçbir zaman dikkat çekmeyen ve bunu istemeyen Marc-André Leclerc, kamerası olmadan; ipsiz bir şekilde tırmanışlarını gerçekleştirirken, solo tırmanışı gerçek anlamıyla yaşamayı başarıyor. İpsiz tırmandığı için hiçbir tırmanışta hata yapma şansı bile olmayan, Marc-André Leclerc; hayatını da göçebe bir şekilde yaşamaktadır. Telefon, araba veya başka herhangi bir şey kullanmayan genç adam; aynı zamanda kendisini keşfedenlere de kendisini tanıtma konusunda fazlasıyla utanmaktadır

Fakat günün birinde Leclerc’i arayan film yapımcıları Peter Mortimer ve Nick Rosen, ne yapsa da bir türlü ona ulaşamamaktadır. Tırmanışlarını ünlü olabilmek veya internette şöhret olabilmek için yapmayan Leclerc, iki film yapımcısının kendisini defalarca kez aramalarına rağmen onlara hiçbir zaman cevap vermemektedir.

 En sonunda Leclerc’i bulmayı başaran ve onun çocukluğunu, Kanada’ın dağlarındaki yürüyüş ve tırmanma hevesinin nasıl başladığını öğrenmeye başlayan ikili; çekimlerin ortasında sıradışı bir şekilde onu tekrar kaybeder. Kısa süre sonra belgesele devam eden Leclerc, tüm dünyanın gözü önünde tarih yazacak ve Patagonya’daki, And Dağları’na solo bir kış tırmanışı yapacaktır.