Buz tırmanışı ve tarihsel gelişimi nedir? +

Dağlık bölgelerdeki buzluk alanlara, buz tutmuş çağlayan veya kayalara tırmanmayı yada ulaşmayı amaçlayan spor dalıdır.


 Buz Tırmanışı Sporu ve Tarihsel Gelişimi

Geçmişi çok eski olmasına rağmen dağcılık faaliyetleri ile birlikte buz tırmanışının da kendine has olarak geliştiğini söyleyebiliriz. Buz tırmanışı sporu kaya tırmanışı ve diğer dağcılık faaliyetlerinin en uç ve en üst noktasıdır diyebiliriz. Dağcılar kış aylarında dağlardaki zorlu patikalardan geçmek, buzulları aşmak ve güvende olmak için daha üst düzey malzemeler üretmek zorundaydılar. Buz tırmanışı da bu malzemelerle birlikte kendine has bir spor olarak 19. yüzyılın başlarında kendini göstermiştir.

Buz tırmanışının doğum yılı, 1908 Oscar Eckenstein adlı dağcı, dağcılar arasında krampon olarak adlandırılan dişli ayakkabıları tasarladı. Bu kramponlar, bir tırmanıcının kaygan buz üzerinde rahatlıkla tırmanmasına izin verdi.

1930’larda, tırmanıcı Laurent Grivel önemli bir ilerleme kaydetti. Kramponların önünde, dağcıların daha dik buzda gezinmesine izin veren keskin dişleri ekledi. Daha sonra, 1960’larda Patagonya giyim hattını yaratan Yvon Chouinard, buz baltalarının tasarımında devrim yarattı. İlk olarak, geleneksel 25 inçlik (63.5 cm) dağcılık baltasını 22 inç (55,8 cm) e kadar kısaltmıştır. Daha sonra, o sıralarda, aksın şaftına sığ bir açıda düz olan geleneksel seçim şeklini değiştirdi. Bu sığ açı düzenli kar tırmanışı için iyiydi, ancak daha dik kar ve buz üzerinde etkili değildi. Kavisli toplaması buza daha kolay girdi ve daha kolay çıkarıldı.

Bugün ise teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok üst düzey ekipmanlar yapılmış, ve buz tırmanışı sporu neredeyse herkes için güvenli hale gelmiştir. Güneşte daha az yorucu buz tırmanışı yapabilir ya da sıfırın altındaki sıcaklıklarda gelişmiş çok yönlü dik tırmanışlar yapabilirsiniz. Doğru antrenman, mükemmel kondisyon ve iyi bir güç-ağırlık oranına sahip olan hemen herkes buz tırmanışı yapabilir.