BROAD PEAK

İzlemek için tıkla!


(Türkçe dublaj ve Türkçe alt yazı seçenekleriyle izleyebilirsiniz)

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film; Macies, (Ireneusz Czop) Polonyalı bir grup dağcıyla 1988’in hırçın kışında Himalayalara giderler. Hedefleri K2 zirvesine çıkmaktır. Hava koşulları ve zorlu dağ bunlara izin vermiyordur. Buz savaşçıları o zorlu kış koşullarında tırmanışı belli bir noktada durdurur ve bulundukları yerde kamp kurarlar. Macies (Ireneusz Czop) ve grubun diğer bir üyesi Aleksander Lwow (Piotr Glowacki) o koşullara rağmen Himalayaların en yüksek 12.dağı olan Broad Peak’a çıkmaya karar verirler. Tırmanışı devam etmek istediklerini grup liderine söylerler, Lider Andrzej (Tomasz Sapryk) onlara kafayı yediklerini söylese de söz dinletemez ve iki kişinin olağanüstü kış koşullarında amansız tırmanışı başlar.

Tırmanış belli bir noktaya ulaştıktan sonra Alek bundan sonrasının imkansız olduğunu düşünerek vazgeçmelerini ve kamp yerine geri dönmelerini önerir ancak Maciej’in  o fırtınada bile kanı tutuşmuştur bir kez, tırmanışa tek başına devam edeceğini belirtir, Macies dik dağa asılarak ilerlemeye çalışır. Defalarca donma ve düşme  tehlikesi geçirir, sonuçta zirve sandığı o düzlüğe ulaşır ve bütün çektiklerini daha o anda unutur. “Andrzej tepemde hiçbir şey görünmüyor, daha yukarısı yok zirveye vardım” diyerek sevincini belirtir. (oysa tipinin ve fırtınanın oyunudur bu)

Polonya Dağcılık Derneğinin büyük bir başarısı olarak tarihe geçer, o günün televizyonları haberi şöyle geçer: Maciej Berbeka, Broad Peak’a ilk kış tırmanışını gerçekleştirdi. Böylece dünyanın en yüksek, en tehlikeli ve en zorlu dağı Karakum’da kışın 8.000 metreyi aşmayı başaran ilk insan olmuş oldu..”Maciej inişte de aynı zorlu süreçten donma tehlikeleri atlatarak bir noktada bekleyen Alek ile  buluşurlar ve  kurtarma ekipleri  onu belli bir noktadan alarak hastaneye yetiştirir, iyileştiği zaman da başarmış olmanın mutluluğu ve sarhoşluğu ile çok sevdiği karısının ve çocuklarını yanına döner. Fakat bu sarhoşluk uzun sürmeyecektir, her Şeyin yoluna girdiği; ayaklarının iyileştiği, toplum hayatına karıştığı bir dönemde, tırmanıştan üç ay sonra  Broad Peak’ın zirvesine değil;  sadece 17 metre aşağıda ön zirve olarak bilinen Rocky  zirvesine  ulaştığını öğrenir, arkadaşları onu ölüm tehlikesi sebebiyle geri dönmesi için yanıltmışlardır. Kahrolur, kendini bir sahtekar gibi görür; arkadaşlarına  küser, dağlara da küser ailesi ile mutlu ve huzurlu bir yaşam sürer  ama içten içe yarası kanamaya devam eder.

İçinde büyük bir boşluk vardır ve bu boşluğu ne çok sevdiği karısı ne dört çocuğu kapatmaktadır; üstelik karısının sanatsal başarısı nedeniyle ilginin kendi üstünden karısının üstüne çevrilmesi  onu içten içe kendini bir “hiç” olarak görmesine neden olmaktadır. Aradan 25 yıl geçer ve bir gün eski ekibinden arkadaşı  Krzysztof (Lukasz Simlat) evine gelir ona:”Yarım bıraktığımız işi bitirelim,  o zirveye çıkalım” der, Maciej ilk anda bu teklifi reddetse de kanına işlemiş bu tutkuyu içinden atamaz ve 2013 yılında o destansı yolculuk yeniden başlar

BROAD PEAK FİLMİ BELGESEL TADINDA

Film yönetmenliğini Leszek Dawid üstlenmiş. Çekimler Polonya’nın Varşova kentinde gerçekleştirilmiş. Dağları ise yönetmen hikayeyi gerçeğine uygun tasvir etmek için  aynı dağda, Karakurum’da çekilmiştir. Bu dağlardaki sahneler 5 bin metre yükseklikte K2 ve Broad Peak’ın dibinde çekilmiş. 

Yönetmen : Leszek Dawid

Senaryo : Lukasz Ludkowski, Maciej Rzaczynski, Leszek Dawid, Krzysztof Rzaczynski, Dawid Janicki

Görüntü Yönetmeni : Łukasz Gutt

Kurgu : Maciej Pawlinski

Müzik : Lukasz Targosz

Oyuncular : Ireneusz Czop, Maja Ostaszewska, Dawid Ogrodnik, Maciej Kulig, Łukasz Simlat, Tomasz Sapryk, Piotr Glowacki

Polonya / Dram-Gerilim / 102 Dk. / 2021 yapımı

İyi seyirler..