127 SAAT

İzlemek için tıkla!


Filmi izlemek için tıklayın !

Genç bir dağcı olan Aron, Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır ve 5 gün boyunca hayatta kalma mücadelesine giren Aron Ralston'un gerçek hikâyesi... 5 gün boyunca kolu kayaya sıkılmış, susuz ve aç kalan Aaron, arkadaşlarını, sevgilisini (Clémence Poésy), ailesini ve yolda kazadan tam önce karşılaştığı iki dağcı kızı (Amber Tamblyn ve Kate Mara) hatırlamaktadır. 5 gün boyunca yaralı halde sıkışıp kalma hali ve içsel sorunlarıyla karşılaşmak zorunda kalan Aaron aynı zamanda cesareti ve kendisini metrelerce derinlikteki bu beladan kurtarmaya yarayacak tüm yönleriyle de yüzleşir ve sonunda kurtulur. Dinamizmini hiç kaybetmeyen film, izleyiciye daha önce hiç yaşamadıkları bir yolculuk vaat ederken hayattaki seçimlerimizle ilgili sıra dışı bir hikâye sunuyor. 

127 Saat (İngilizce özgün adı 127 Hours), Danny Boyle tarafından ortaklaşa yazılan, üretilen ve yönetilen 2010 biyografik bir hayatta kalma drama filmi. Filmde James Franco, Kate Mara, Amber Tamblyn ve Clémence Poésy rol alıyor.

Aron Ralston'ın Between a Rock and a Hard Place (2004) anısına dayanan film, Danny Boyle ve Simon Beaufoy tarafından yazıldı, Christian Colson ve John Smithson tarafından ortaklaşa yapıldı ve A. R. Rahman tarafından müziği yapıldı. Beaufoy, Colson ve Rahman daha önce Boyle ile Slumdog Millionaire (2008) filminde çalışmışlardı. 127 Saat filmi, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından iyi karşılandı ve Franco için En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Film dahil olmak üzere altı Akademi Ödülü'ne aday gösterildi.

Filmin adı, Ralston'ın kaza günü uyandığı andan kurtarılması sırasında anestezi altına alındığı ana kadarki kesintisiz faaliyet dönemini ifade ediyor.

Oyuncular

  • James Franco → Aron Ralston
  • Kate Mara → Kristi Moore
  • Amber Tamblyn → Megan McBride
  • Clémence Poésy → Rana, Aron Ralston'ın sevgilisi
  • Lizzy Caplan → Sonja Ralston, Aron'un kızkardeşi
  • Kate Burton → Donna Ralston, Aron'un annesi
  • Treat Williams → Larry Ralston, Aron'un babası