ASYA DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
× ANASAYFA EĞİTİMLER ETKİNLİKLER FAALİYET RAPORLARI KURUMSAL
 • KVKK Aydınlatma Metni
 • Tüzük
 • Yönetim
 • Hakkımızda
 • ÜYELİK GALERİ HABER BÜLTENİ SPONSORLAR İLETİŞİM

  HABER BÜLTENİ » GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI TARAFINDAN SPORCU LİSANS, VİZE VE TRANSFER YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI


  Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelik spor camiası tarafından sevinçle karşılanacağını söyledi.

  Türk sporunun gelişimi ve gençlerin spora yönlendirilmesi noktasında Bakanlık olarak hummalı bir şekilde çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Bakan Kasapoğlu, “Her şey sporumuzun daha iyi yerlere gelmesi için.  Sporumuzun tüm paydaşlarına en iyi imkanları sağlayarak yarınlarımıza daha güçlü ve emin adımlarla ilerlemeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

  Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği’nde neler yer alıyor?

  Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği kapsamında  ilgili federasyon tarafından spor dalının fiziksel efor gerektirmediği yönünde karar alınması halinde, sağlık raporuna ihtiyaç olmaksızın lisans, vize ve transfer işlemlerinde yazılı beyan yeterli olacak.

  İlk lisans alma dışında vize ve transfer işlemlerinde “Sağlık Raporu” şartı kaldırılıyor

  Tüm federasyonlar için ilk lisans alma dışında vize ve transfer işlemlerinde “Sağlık Raporu” şartı kaldırılarak beyan imkanı getirildi.

  Yürürlükten kaldırılan yönetmelikte kurallar her federasyon için geçerli iken yeni yönetmelikte birlikte her federasyona özelliğine göre lisans, vize ve transfer kuralı belirleme imkanı getirildi.

  Sporculara her spor dalında ayrı kulüpte lisans alma imkanı getirilen yönetmeliğe göre, Kulüpte ilgili spor dalının kapanması halinde başka bir kulüpte lisans alma imkanı da getirildi.

  Sporculara e-Devlet üzerinden lisans alma imkanı sağlanıyor

  e-Devlet üzerinden sporculara lisans alma imkanı sağlanan yönetmelikte, ligleri bulunan federasyonlar için bu liglerde yer alacak  sporcularının lisans, vize ve transfer işlemlerini yapmalarına imkan sağlanmıştır.

  Yönetmelik kapsamında sporcu lisans işlemlerinin ve kayıtların Bakanlık bilişim sistemi üzerinden yürütülmesi zorunluluğu getirilerek istatistiklerin daha kesin ve sağlıklı alınması ve arşivlenmesi imkanına kavuşuldu.

  Kişilere yarışmalara ve zihinsel ve fiziksel gelişimlerini sağlamak, eğlenmek amacıyla “Sporcu Lisansı ve “Sporcu Kartı” alma imkanı tanıyan yönetmelik çerçevesinde yarışmalara katılan kişiler dışında diğer faaliyetlere katılan kişilerin kayıt altına alınmasına ve sayısının tespitine imkan sağlandı.

  Yönetmeliklere ilişkin bütün detaylara aşağıdaki linklerden ulaşılabilir.

  Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği 

  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/12/20191214-3.htm

  Kaynak

  https://www.tdf.gov.tr/23081/genclik-ve-spor-bakanligi-tarafindan-sporcu-lisans-vize-ve-transfer-yonetmeligi-yayimlandi/